top of page

Oh snap, it’s already February! (Eng/Cz)

It’s been a few weeks since I had a chance to put down couple lines here. But, there was always something more “important”, you know what I mean :D I just prescribed myself a little break from content creating in January, partially because Jumping has had a pretty decent kick-off since the beginning – and that’s good!

So what happened in January? 2x Advanced training – for the very first time in Denmark and Singapore. To make my weekends in January completely booked out, I also taught a Basic training in Denmark and Korea as well. Weekends above the clouds. Just for a clarification – an Advanced training is for already certified instructors and it goes deeper into the knowledge and principles of Jumping® Fitness. It is focused much more on individuals and led by 2 Master Trainers, so nobody can hide :P Check some footage from Singapore below! It is important to have fun along the way :P

As is a common habit for me, most of the time for writing is given to me 8,000km above the sea level – and so is now. Sitting on board with Norwegian Airlines (a surprisingly good low-cost airline) accompanied by a glass of red wine. I am on the way from Sweden where we visited for the first time a city called Hudiskvall hosted for the first time a Big Party with 100 trampolines followed by a Basic training, which made from this trip an another opportunity to meet Jumping addicted people :))

I must mention all instructors and an organization team of the hosting studio Traningsvarvet in Hudiksvall. Not only the Big Party was perfectly organized, but the way how they have handed the Jumping® Fitness program itself is equally as amazing. Booked out classes with a capacity up to 50 trampolines? That’s a dream! When we were finishing the 2ndday of our training, there was a class starting at 5pm afternoon. And guess what, this specific class was completely booked out with additional 20 people on the waitlist! Sounds like a Big Party every Sunday to me :D On top of that, the whole facility feels like a very elegant, clean and easy-going place. In my opinion the best possible combination. Fingers crossed and I am excited when our paths will cross again! Hopefully for some Jumping event :)

This whole work “trip” wouldn’t be possible without Louise and Emma from Jumping® Fitness Denmark/Sweden who organized the complete itinerary step by step and put everything together from the arrival to the departure :-) Thank you and see you all next time! Jumpiiiing <3

 

Sakra, už je únor!

Už to bude pár týdnů, co jsem se dostal k sepsání nějakého toho řádku, ale furt mi do toho něco “lezlo”, znáte to :-D Na leden jsem si zkrátka dal trochu tvůrčího klidu, navíc Jumping nám všem dal do začátku roku pěknou nálož, a to je dobře!

Co se v lednu událo? 2x Advanced školení konaná poprvé jak v Dánsku, tak v Singaporu a k tomu se mi tam vešly navíc dvě Basic školení (Dánsko a Korea). Kalendář tedy v plné polní a víkendy v oblacích. Jen pro upřesnění - Advanced školení se pořádá již pro vyškolené instruktory, zaměřuje se více na individuality a dále prohlubuje znalosti techniky a principů Jumpingu. Jo a taky jsme tam na účastníky dva Master Trenéři, tak se nikdo neschová :D

Jak je u mě většinou zvykem, nejvíce se dostanu k psaní ve výšce cca 8000km a stejně tak je tomu i nyní. Na palubě Norwegian Air (překvapivě velmi slušná nízkonákladovka) ve společnosti červeného vína na cestě ze Švédska, kde se ve městě Hudiksvall premiérově konala Big Party se 100 trampoškama a Basic školení. Celkově tak tento výlet naskytl skvělou příležitost poznat další nadšence Jumpingu.

.

Musím vyzdvihnout instruktory a tým studia v Traningsvarvet v Hudiksvallu, za perfektní práci nejen okolo Big Party, ale oběcně v přístupu a uchopení Jumpingu jako programu. Vyrezervované lekce s maximální kapacitou až 50 trampolín? To je sen! Když jsme končili nedělní den školení, lekce v 5 odpoledne měla na waitlistu dalších 20 lidí! To je základ na Big Party každý týden! Celé fitko navíc působí velmi elegantním, čistým a pohodovým dojmem. Za mě naprosto ideální kombinace. Držím jim palce a těším se na další setkání! Ideálně jumpingové :-))

Za celý tento pracovní “výlet” a promyšlení celého plánu patří dík Louise a Emmě zastupující Jumping Fitness Dánsko/Švédsko, že to všechno tak pěkně polepily dohromady a všechno proběhlo hladce od příletu po odlet :-) <3 Jumping

You Might Also Like:
bottom of page